Ara Fiyat Tekniği

AnasayfaYazılarReklam & TanıtımAra Fiyat Tekniği

Satıcının ürünleri arasından seçtiği ve öncelikli satmak istediği ürünü fiyat olarak en üst ile en alt ürünün arasında bir değerde satmasıdır. Ara fiyat tekniği kullanılan ürünlerde özellik/fayda birbirine yakın olabilir. Fakat asıl satılmak istenilen ürüne “ideal ürün” izlenimi kazandırılır. Ara fiyat tekniği ile bazen fayda/fiyatları birbirine çok yakın ürünler arasında yeniden fiyatlandırma yapılabileceği gibi, bazen de en faydalı/pahalı ürün ile faydası düşük/ucuz ürün arasında fiyat karşılaştırma tablosu şeklinde uygulanabilir.

-Samsung: 190 TL
-Canon: 200 TL
-HP: 220 TL

Böyle bir tabloda genel müşteri mantığı ortadaki ürünü tercih ediyor. Bunun sebebi Canon’un faydasını az, HP’nin ise fiyatını çok olarak algılamasıdır. Ortada kalan Samsung ise fayda/fiyat orantısında en mantıklı seçim gibi görünür.

x, y ve z marka cep telefonları piyasanın bilinen ve fiyatları belirli bir değere sabitlenmiş ürünleri olsun

x marka cep telefonu (az faydalı ve ekonomik) 200 TL
y marka cep telefonu (faydalı ve ortalama fiyata sahip) 450 TL
z marka cep telefonu (çok faydalı ve yüksek fiyata sahip) 900 TL
Bu 3 modeli aynı broşur, pano, radyo reklamı (kullanılan reklam alanı hangisiyse) üzerinden sergilemek en çok Y ürününün satılmasını sağlar. Aynı reklam mecrasında fiyatları eşit olan a, b ve c ürünleri de sergileyebilirdik değil mi? Neden tavan, orta ve taban ürünleri seçiyoruz? Evet. Ara Fiyat Yöntemiyle Y ürününe hareket kazandırmak için.

Alışveriş alışkanlıkları incelenen birçok müşterinin Ara Fiyatlı ürünü tercih ettiği gözlemlenmiştir. Başarılı firmaların neredeyse hepsi ara fiyat tekniğini kullanır. Ara fiyat tekniği, müşterinin fiyat algısını değiştirebilecek başarılı yöntemlerden biridir.

ABONE OL

Ürün ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen arayın.

0 232 472 11 74

This site is GDPR compliant.
Top