X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe)
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe)

4 Steps to Speed Up Your Website and Look Better to Google

AnasayfaYazılarReklam & Tanıtım4 Steps to Speed Up Your Website an...

Web Sitenizi Hızlandıracak ve Google'a Daha İyi Bakacak 4 Adım

Kitlelerin şu anda neredeyse ışık hızında bilgi almak için kullanıldığını biliyorsunuz. Perakende olarak, örneğin, mobil yükleme süresinde bir saniyelik gecikme , dönüşümlerde % 20'ye varan bir düşüşe mal olabilir .

Bundan da öte, Google çok geçmeden çok kısa bir süre önce, mobil sayfa hız güncellemesiyle çevrimiçi dünyayı sarstı , bu da resmi olarak sayfa cihaz hızını mobil cihazlar için bir sıralama faktörü haline getirdi. Google, sayfa hızını ve kullanıcı deneyimini ciddiye alır ve bu nedenle içerik pazarlamacıları olmalıdır.

Kusursuz içerik pazarlama becerileri ve stratejisine sahip olsanız bile , zayıf kullanıcı deneyimine sahip yavaş yükleme blogu size bir servete mal olabilir. Aslında, DoubleClick tarafından yapılan araştırmaya göre , web siteleri beş saniye içinde yüklenen yayıncılar, 19 saniye içinde yüklenenlerle iki kat daha fazla reklam geliri elde ettiler.

Daha fazla ado olmadan, Google'ı ve ziyaretçilerinizi mutlu etmek için web sitenizi nasıl hızlandıracağınız konusunda pratik tavsiyelere inelim.

1. Hız istatistiklerinizi yeniden düşünün

Google, yakın zamanda web sitelerinin hızını değerlendirme şeklini değiştirdi. Artık , tüm web’deki siteler için büyük kullanıcı deneyimi metriklerinin bir genel veri kümesi olan Chrome Kullanıcı Deneyimi (CrUX) Raporundan veri alıyor. CrUX, gerçek dünya ölçümlerine dayanır ve kullanıcıların sitenizle nasıl etkileşimde bulunduğu, sayfanızın tam olarak yüklenmesini ne kadar sürdüğü, ziyaretçilerinizin kullandığı cihaz türleri vb. İle ilgili verileri toplar.

Artık Google'ın hız hesaplaması, kullanıcılarınızın ve kullandıkları cihazların İnternet bağlantısına bağlıdır. Google’ın, web sitenize ulaşmak için ziyaretçilerinizin kullandığı zayıf Kablosuz veya cihazlar nedeniyle mükemmel bir şekilde optimize edilmiş sitenizi yavaşlatacağını söyleyebiliriz .

2. PageSpeed ​​Insights ile iyileştirme alanlarını tanımlayın

Bir sonraki adım, web sitenizin zayıf noktalarını tanımlamaktır. Sayfa Hızı Analizleri aracı bunun için idealdir. Sayfanızın CrUX raporuna göre ne kadar iyi performans gösterdiğine dair bir fikir verir ve performans optimizasyonu önerileri sunar.

CrUX'den elde edilen veriler PageSpeed ​​Insights'taki hız sekmesi altında bulunabilir. Optimizasyon skoru söz konusu olduğunda, sitenizin hız için ne kadar iyi optimize edildiğini gösteren tanıdık bir parametre kümesine dayanır.

PageSpeed ​​Insights artık iki parametre sağlıyor olsa da, Google'ın mobil hız güncellemesinden önceki ve sonraki deneylerimiz , optimizasyon puanı kurallarının hala ilk sırada yer aldığını gösterdi. Şaşırtıcı bir şekilde, sayfa hızı, SERP'lerdeki sayfaların konumları ile düşük korelasyona sahiptir .

Ancak, elbette, uzun vadede, Google, kullanıcılarına yalnızca iyi optimize edilmiş sayfaları değil, cihazlarına iyi yüklenen hızlı sayfaları da göstermek isteyecektir. Günün sonunda, sayfa hızı hala önemlidir, bu da teknik optimizasyona bağlıdır.

3. Optimizasyon puanınız üzerinde çalışın

Siteniz "hızlı" hız olarak kabul edilirse ve yüksek bir optimizasyon puanı (80 puandan fazla) varsa, olduğu gibi iyidir. Ancak, puanlar bu en iyi sonuçları yansıtmıyorsa, önce optimizasyon skorunu iyileştirmek için gerekli adımları atın. En nihayetinde optimizasyon hala en çok sıralamayı etkilemekte ve optimizasyon skorunu etkileyen teknik kriterleri kontrol ettiğiniz için iyileştirilmesi daha kolaydır.

Sonuç olarak, optimizasyon iyileştirme için Google onaylı dokuz  yol vardır . Neyse ki, WebSite Denetçisi (tam açıklama: şirket için çalışıyorum), SE Ranking veya SEO Site Checkup gibi pek çok araç ,  geliştiricilerin aşağıda listelenen parametreleri tespit etmesine ve optimize etmesine yardımcı olur.

Aşağıda açıklanan dokuz optimizasyon faktörü bilinmediyse, bu listeyi teknik ekibinizle paylaşın.

Zincirleri yeniden yönlendirmekten kaçının

Yönlendirmelerde yanlış bir şey yok. Ancak, bazen tek bir yönlendirme yerine bir yönlendirme zinciri ile sonuçlanırsınız. Site geçişleri veya yeniden başlatmaları sırasında sitenizi HTTP'den HTTPS'ye veya www'den www olmayanlara yönlendirdiğinizde bu olabilir .

Her ek yönlendirme, web sitenizi fazladan bir HTTP istek yanıtı gidiş dönüşü ekledikçe yavaşlatır. Yönlendirme sayısını biriyle - bir URL’den son açılış sayfasına kadar sınırlayın.

Sıkıştırmayı etkinleştir

Mantıksal olarak, içerik sıkıştırması sayfanızı yüklemek için gereken süreyi kısaltır, ayrıca oluşturma süresini de artırır. Web sitenizde sıkıştırılabilir içeriğiniz (örneğin, resimler, videolar, ses dosyaları) varsa, devam edin ve GZIP onları.

Sunucunuzun yanıt süresini artırın

Sunucunuzun yanıt süresini izlemek çok önemlidir. Bu, Web Sayfası Testi ve Pingdom gibi araçlarla yapılabilir . İçerik dağıtımını yavaşlatan performans sorunlarını belirleme konusunda çok yardımcı olabilirler. Sunucunuzun yanıt süresi 200 ms'den fazlaysa, geliştiricilerinizden sorunu çözmelerini isteyin.

Önbelleğe alma politikasını uygulayın

Bir önbelleğe alma politikası, kaynak getirme işlemi sırasında istemci ve sunucu arasındaki gidiş dönüş sayısını azaltmanıza yardımcı olur. Ayrıca, daha önce getirilen kaynakların web siteniz için yeniden ne zaman ve ne zaman kullanılabileceğini anlamaya yardımcı olur - her seferinde sayfanın sıfırdan yüklenmesini gerektirmez.

Gelecekte yeniden kullanılacak kaynakların (örneğin, görüntüler) önbelleğe alınması sadece haklıdır. Bu, Cache-Control yardımı ile rahatlıkla yapılabilir . WordPress kullanıyorsanız, bu WP Super Cache eklentisini kullanmayı düşünün .

Kaynakları küçült (HTML, CSS, JavaScript)

Bazen kaynaklardaki gereksiz veriler, HTML'de kod yorumları veya boşluk sembolleri, gereksiz görüntü meta verileri veya CSS'de tekrarlanan stiller gibi ziyaretçilere sunulabilir. Bu tür verileri ortadan kaldırmak için şiddetle tavsiye edilir. Sitenizin yükleme hızını ve performansını artırırsınız.

Resimleri optimize edin

Listedeki en önemli etkinlik olmasa da en çok budur. Sitenize tam boyutlu resimleryüklemenize gerek yoktur .

Resimleri optimize etmek , sayfa yükleme boyutunuzu% 80'e kadar azaltabilir . Bununla birlikte, görüntü optimizasyonu için tek bir formül yoktur, bu nedenle resimlerinizi, “daha ​​hafif” hale getirmek ve aynı zamanda kaliteyi korumak için en uygun ayarlarınızı bulmak için deneyin. Daha ayrıntılı teknik ipuçları için lütfen bu Google'ın görüntü optimizasyonu kılavuzuna hitap edin .

CSS teslimatını optimize et

Tarayıcı, sayfanızı yalnızca tüm CSS dosyalarını işledikten sonra oluşturur. Sahip olduğunuz daha fazla dosya ve ne kadar büyük olursa, sayfanızın tam olarak yüklenmesi daha uzun sürer. Bununla birlikte, harici CSS kaynakları küçükse, doğrudan HTML'ye eklenebilirler.

Görünür içeriğe öncelik verin

Sunucunuz gönderilemiyor ve tarayıcı sınırsız miktarda veri işleyemiyor. Bu nedenle, ekranın üst kısmındaki içeriğin 14,6 kilobayt'ın altında sıkıştırılmış olmasını sağlayın, böylece yüklenebilmesi ve oluşturulabilmesi için yalnızca bir tur atılması gerekir.

Oluşturmayı engelleyen JavaScript'i kaldır

Bir tarayıcı sayfanızı oluşturmadan önce HTML biçimlendirmesini işler ve karşılaştığı tüm JavaScripts'u yürütür. Daha fazla durma, bir sayfa oluşturmanın daha uzun sürmesi. Konuyla ilgili daha gelişmiş teknik ipuçları için bu kılavuza başvurmaktan çekinmeyin .

4. Web sitenizi yeniden düzenleyin

Yukarıda listelenen tüm parametreleri geliştirdikten sonra, sayfa hızınız hala devam ediyorsa, bazı önemli değişikliklerin yapılması gerekir. Sayfa hızı kullanıcı deneyimine göre hesaplandığından, bunu etkilemenin tek yolu web sitenizi daha az ağır ve sofistike hale getirmektir. Görüntü ve komut dosyalarının sayısını en aza indirin. Başka bir deyişle, sitenizi olabildiğince kolaylaştırmaya çalışın.

İçerik / haber dağıtıcıları ve blog yazarları için bir başka iyi fikir , neredeyse anında bir sayfa yüklemesi yapacak olan AMP (hızlandırılmış mobil sayfalar) uygulamaktır . Teknik özelliklerin iyileştirilmesi yerine web sitenizin konseptini yeniden düşünmeye doğru ilerleyin (yine de önemli olsa da).

Bazen Google’ın teknik gereksinimlerini karşılamak, kesinlikle birinci sınıf bir kullanıcı deneyimi sağlamanız anlamına gelmez. Ve bu bir içerik pazarlamacı olarak birincil kaygınızolmalı .

Sonuç

Artık Google daha hızlı kullanıcı deneyimi sağlamak için bir rota belirledi ve siteleri gerçek dünya ölçümlerine göre değerlendirdi, sayfa hızını yükseltmek birincil odak noktanız olmalı. Google artık hızı her zamankinden daha fazla önceliğe koyuyor ve bu eğilim yakında değişmeyecek. Site ziyaretçilerinizin hız ihtiyacını karşılamak için zaman ayırmaya ve çaba göstermeye değer.


Top